Czy chcecie razem ze mną pomóc pszczołom? 0
48.jpg

W Polsce z roku na rok spada liczba pszczół. Gdy następnym razem spojrzymy na przelatującą pszczołę, warto przywołać w pamięci fakt, że produkcja żywności w istotnym stopniu zależy od naturalnego procesu zapylania roślin przez owady - czyli podstawowej funkcji jaką pełnią w ekosystemie pszczoły i inne owady zapylające.

Co to są zapylacze?

Na świecie istnieje mało roślin samozapylających; zdecydowana większość potrzebuje do rozmnażania zwierząt, wiatru lub wody. Poza pszczołami i innymi owadami, zapylaczami mogą być inne zwierzęta - od nietoperzy, ptaków i jaszczurek, po małpy, gryzonie i wiewiórki. Wraz ze spadkiem populacji pszczół, rolnicy w niektórych częściach świata, np. w Chinach, zaczęli ręcznie zapylać drzewa w swoich sadach.

CO JEST PRZYCZYNĄ SPADKU LICZEBNOŚCI?

Zdania, co do przyczyn powszechnej śmierci pszczół, są podzielone. Spora grupa pszczelarzy obwinia chemię stosowaną przy uprawach roślin. Inni zwracają uwagę na roztocz powodującą chorobę pszczół - warrozę. Owady te umierają również z powodu gwałtownych wahań temperatury i nienaturalnie zimnej wiosny.

Wzrost umieralności pszczół prawdopodobnie wynika też z ocieplenia klimatu, który powoduje nienaturalny przebieg pór roku. Zimy stają się coraz cieplejsze, a wiosna i lato coraz chłodniejsze. To z kolei sprawia, że na drzewach i krzewach pojawia się coraz mniej kwiatów, których nektar jest jedynym źródłem pożywienia pszczół.

Zgubny wpływ na pszczoły ma także coraz mniejsze urozmaicenie kwiatostanu. Obecnie głównym źródłem pszczelego pokarmu jest nektar z kwiatów rzepaku, co stanowi zbyt mało odżywczą dietę dla tych pracowitych owadów. Pszczoły padają również ofiarą krzyżówek genetycznych. Odmiany polskie mieszane są z południowymi (np. włoskimi). Tego rodzaju pszczoły nie są odpowiednio odporne w naszej strefie klimatycznej. Przełom kwietnia i maja to kluczowy dla pszczół miodnych okres w roku. Właśnie wtedy masowo wychodzą z uli i ciepło jest im niezbędnie potrzebne. Do prawidłowego funkcjonowania tych owadów musi być przynajmniej 12 stopni powyżej zera. Dlatego miesiąc kwiecień i maj są idealnymi miesiącami, aby sadzić kwiaty. 

Przygotowałam dla Was Mieszankę Roślin Miododajnych. Jest to specjalnie wybrana mieszanka roślin jednorocznych i wieloletnich, których kwiaty są chętnie odwiedzane przez pszczoły, trzmiele i inne owady zapylające. Nasiona wysiewać w kwietniu - maju wprost do gruntu. 


Znajdą się one w Waszych zamówieniach. Mam nadzieję, że wykorzystacie je u siebie na ogrodzie, balkonie, tarasie, czy też posadzicie je niedaleko Waszego domu. Dzięki temu możemy wspólnie zadbać o ilość i urozmaicenie kwiatostanu dla pszczół.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl